Smedjebackens kommun, till startsida
Du är här:

Ekonomiavdelningen

Ekonomiavdelningen är kommunstyrelsens organ för att hantera kommunens övergripande ekonomi- och finansfrågor.

Ekonomiavdelningen svarar för kommunens ekonomiadministration, såsom löpande redovisning, bokslut, finansförvaltning och bevakning av kundfordringar.  

Avdelningen samordnar också kommunens budget-, uppföljnings- och årsredovisningsarbete.

Upphandlingsfunktionen organiseras också under ekonomiavdelningen.

Ekonomiavdelningen

Annelie Johansson
Koncernekonomichef
Telefon: 0240-66 01 47
annelie.johansson@smedjebacken.se

Kristina Martinsson
Redovisningskamrer
Telefon: 0240-66 01 56
kristina.martinsson@smedjebacken.se

Helena Karlsson
Förvaltningsekonom
Telefon: 0240-66 00 86
helena.karlsson@smedjebacken.se

Maria Fagerheim
Ekonomiassistent
Telefon: 0240-66 01 55
maria.fagerheim@smedjebacken.se

Helena Caspersson
E-handelssamordnare
Telefon: 0240-66 01 77
helena.caspersson@smedjebacken.se

Upphandling
Lina Kihlmark
Upphandlingsansvarig
Telefon: 0240-66 01 54
lina.kihlmark@smedjebacken.se

Vakant
Upphandlare
Telefon:

Sidan senast uppdaterad: 2019-05-09
Webbredaktör: Lina Kihlmark

Kontakt

Annelie Johansson
Tfn: 0240-66 01 47
annelie.johansson@smedjebacken.se

Mer information