Smedjebackens kommun, till startsida
Du är här:

Personalavdelningen

Personalavdelningen ansvarar för personalstrategiska ärenden och ger stöd i personaloperativa frågor. Personalavdelningen ger likaså stöd vid rekrytering, rehabilitering, förhandlingar, arbetsrättsliga frågor och samordnar bland annat samverkansprocesserna och pensionsfrågor.

Dessutom utvecklar och ordnar avdelningen kommungemensam kompetens och ledarskapsutveckling.
Det övergripande uppdraget för personalavdelningen är att bidra till att kommunen uppfattas som en attraktiv arbetsgivare som sker genom att leda, utveckla, samordna kommunens personalpolitik Löneenheten ansvarar för att administrera löner och arvoden till anställda och förtroendevalda med flera.

Personal personalavdelningen

Ann-Sofie Westman
Personalchef
Tfn: 0240-66 01 22
ann-sofie.westman@smedjebacken.se

Magnus Pettersson
Personalsekreterare
Tfn: 0240-66 01 28
magnus.pettersson@smedjebacken.se

Patricia Andersson
Personalsekreterare
Tfn: 0240-66 00 89
patricia.andersson@smedjebacken.se

Camilla Berggren
Lönekamrer  
Tfn: 0240-66 01 32
camilla.berggren@smedjebacken.se

Helena Andersson
Löneassistent  
Tfn: 0240-66 02 72 Telefontid: 09.00-12.00
helena.b.andersson@smedjebacken.se

Marina Olsson
Löneassistent
Tfn: 0240-66 01 24 Telefontid: 09.00-12.00
marina.olsson@smedjebacken.se

Hannele Mustonen
Löneassistent
Tfn: 0240-66 01 75 Telefontid: 09.00-12.00
hannele.mustonen@smedjebacken.se

Solveig Bergkvist
Löneassistent
Tfn: 0240-66 01 27 Telefontid: 09.00-12.00
solveig.bergkvist@smedjebacken.se

 


Sidan senast uppdaterad: 2018-08-21
Webbredaktör: David Wallman

Kontakt

Personalavdelningen
Ann-Sofie Westman
Personalchef
Tfn: 0240-66 01 22
ann-sofie.westman@smedjebacken.se