Smedjebackens kommun, till startsida
Du är här:

Kulturförvaltningen

Kulturförvaltningen ansvarar för biblioteksverksamhet med huvudbibliotek i centrala Smedjebacken och ett integrerat folk- och skolbibliotek i Söderbärke. Vidare ingår i verksamheten att arrangera kulturprogram, ofta i samarbete med studieförbund och föreningar.

Vi ansvarar även för antikvarisk byggnadsvård samt för att tillgängliggöra och driva verksamhet vid Flatenbergs hytta, Flogbergets gruva, Schisshyttans vandringsled, Lokstallet, Meken och Johan Ahlbäcks ateljé.

Smedjebackens kommuns kulturpris delas ut av kulturnämnden en gång om året.
Allmänheten lämnar förslag på pristagare.

Personal

Anne Seppänen
Förvaltningschef
Tfn: 0240-66 02 83
anne.seppanen@smedjebacken.se

Marie Johansson
Förvaltningssekreterare
Tfn: 0240-66 02 86
marie.johansson@smedjebacken.se

Kulturområdet

Anna Johnsson
Assistent / Meken
Tfn: 0240-66 88 84
anna.johnsson@smedjebacken.se  

Pernilla Jansson
Intendent / Meken
Tfn: 0240-66 88 85
pernilla.jansson@smedjebacken.se

Britt-Marie Hägerman
Assistent
Tfn: 0240-66 02 87
brittmarie.hagerman@smedjebacken.se

Smedjebackens bibliotek

Marie Larsdotter
Bibliotekschef
Tfn: 0240-66 02 00
marie.ohlsson@smedjebacken.se

Maria Höglund Boberg
Barn- och ungdomsbibliotekarie
Tfn: 0240-66 03 78
maria.hoglund.boberg@smedjebacken.se

David Lundgren
Social- och arbetsplatsbibliotekarie, ansvarig för invandrarfrågor
Boken kommer
Tfn: 0240-66 02 82
david.lundgren@smedjebacken.se

Söderbärke bibliotek

Roger Skoglöf
Skolbibliotekarie / filialföreståndare
Tfn: 0240-66 88 80
roger.skoglof@smedjebacken.se

Skolbibliotek

Johanna Tallroth / börjar 1/12
Skolbibliotekarie
Tfn: 0240-66 02 81

Gunhild Wallenius
Skolbibliotekarie
Tfn: 0240-66 02 80
gunhild.wallenius@smedjebacken.se

Anna-Karin Lundin Brandt
Assistent
Tfn: 0240-66 02 73
annakarin.lundin.brandt@edu.smedjebacken.se

Sidan senast uppdaterad: 2017-09-22
Webbredaktör: Marie Johansson

Kontakt

Kulturförvaltningen
Anne Seppänen
Förvaltningschef
Tfn: 0240-66 02 83
anne.seppanen@smedjebacken.se

Besöksadress
Malmgatan 4
777 30 Smedjebacken

Tfn vx:0240-66 00 00
kultur@smedjebacken.se

Postadress:
Smedjebackens kommun
Kulturförvaltningen
777 81 Smedjebacken